ABIKS NUTIKALE KODUKUJUNDAJALE
Milleks meil see nutitelefon on, kui temalt mitte nutikat abi saada? Ka siis, kui remonti teed või oled vastamisi keerukate sisustusvalikutega. Otsisin Kodu ja Aia palvel poole aasta jooksul iga kuu välja suuremad nutikad abilised ning siit leiad need kõik üheskoos. Kokku 16 äppi!
Siin nad on:
RUUMIPLANEERIJAD
Sketch UP
Google’i joonestustööriist, mida saab kasutada online-keskkonnas või laadida endale arvutisse. Sellel on olemas tasuta versioon ning kui alguses natuke aega juhendvideoid vaadata, siis saab üsna kiirelt nipid kätte ning asuda ise 3D-jooniseid tegema. Lihtsustatud ja lihtne, kuid annab hea ettekujutuse sellest, mida teha soovid. Saab teha nii ruume kui ka üksikuid mööbliesemeid. Kui on viitsimist süveneda, siis valmib üsna põhjalik 3D-ruumiplaan. Sketch Upi tasulisel versioonil on rohkem võimalusi ja seda kasutavad arhitektid, insenerid, ehitajad, sisekujundajad ja disainerid üle maailma. Tasuta versioon katab aga kõik tavakasutaja vajadused.
Kuidas see töötab?
Idee on väga lihtne, alustada saab joonte ja kujundite joonistamisest. Joonistatud pindu saab üles tõmmata ja tagasi lükata, et muuta tasapinnalised joonistused kolmemõõtmelisteks objektideks. Neid saab venitada, kopeerida, keerata, värvida, igat pidi muuta ja uusi vorme juurde lisada.
Vaata siit: www.sketchup.com
MagicPlan
Ikkagi need plaanid... Selleks et kodu möbleerida, õige suurusega diivaneid valida ja aru saada, kas toanurka mahub veel üks laud juurde, on vaja üht paberit, kus see kõik õigete mõõtudega kirjas on. MagicPlani äpp on selles suhtes lollikindel vahend. Oma ruumid saab kaardistada telefonikaamera abiga (või ka ise mõõdud määrates). Äpp teeb seejärel ära raskema töö, paneb kaamerast saadud mõõdud plaanile ning sinu ülesandeks jääb mööbel sisse tõsta. Tasulise versiooni lisavõimalused lubavad muu hulgas tehtud põrandaplaane ka PDFi kujule salvestada ning ruumidest 3D-pilte vormistada, sobides seega kasutamiseks ka professionaalile.
Äppi on alla laaditud üle 15 miljoni korra ning aastatel 2012 ja 2017 on see saanud aasta parima rakenduse tiitli.
Vaata siit juurde: www.magic-plan.com
Foto: Roomle GmbH
Roomle
Kuigi need lihtsamad 3D-ruumiplaneerija-äpid püüavad esitleda end hea sisekujundustööriistana, siis väga tõsiselt neid võtta ei saa. Samas kui leida see õige, siis on võimalik nende abil saada oma ruumist väga hea lihtsustatud ettekujutus, mille abil hakata nö päris programmide abil oma tuba üles joonistama ja kujundama.
Kuidas äpp töötab?
End tuleb kõigepealt kasutajaks registreerida. Seejärel pakub äpp mõned kiired juhendvideod, mille järel saabki hakata oma ruumi looma. Väga lihtsasti saab näpuga tõmmata üldplaani, lisada vaheseinu, uksi, aknaid. Näpuvajutuse kaugusel on hulk erinevaid värve ja toone, mida proovida nii seintel kui ka põrandal.
Eraldi nupust saab ruumi sisse tuua rakenduse kataloogis olemasolevaid mööblitükke diivanitest ja riiulitest kuni koera söögikausside ja vaasideni välja. Kataloogis on pikk nimekiri erinevaid tootjaid, kelle päris tooteid on võimalik oma ruumis proovida. Seda nii rakendusse loodud ruumis kui ka kaamera abil omaenda toas.
Positiivne on see, et kui soovid oma ruumi 3D-s vaadelda, siis muutuvad seinad läbipaistvaks ning ettekujutus oma loomingust on võimalik saada iga nurga alt. Rakenduse visuaal on meeldiv ja üllatavalt reaalne, eriti arvestades asjaoluga, et tegu on tasuta äpiga.
Hea teada: 2017. aastal võitis rakendus red dot design award’i.
www.roomle.com – siit pääseb oma loodud ruumi vaatlema ja muutma ka otse arvuti veebibrauserist.
Planner 5D
Lihtne ja kergesti kasutatav veebipõhine joonestustööriist, millega joonistada üles oma kodu või mõni ruum, mis vajab remonti või ümberplaneerimist. Online-tööriistale lisaks on võimalik laadida endale alla äpp nii Androidi kui ka Apple’i telefoni või tahvlisse. Nii pääseb oma projektidele ligi erinevatest seadmetest. Samuti saab rakenduse soovi korral endale arvutisse laadida. Rakenduse tasuta versioonis on olemas põhilised elemendid, kuid ehituselementide ja mööblikataloogide täielikuks kasutamiseks tuleks osta endale premium-juurdepääs.
Kuidas see töötab?
Planner 5D-s on olemas kõik vajalik, et ruum üles joonistada: saab teha seinad, põrandad, lisada aknad, uksed, mööbli ning muuta tekstuure ja värve. Kui soov on rakendust kasutada ruumiplaneerimise eesmärgil ja mitte olla liiga nõudlik, siis piisab tasuta versioonist täiesti. Sel juhul tuleb lihtsalt leppida, et valmiv visuaal on lihtsustatud ega vasta tõenäoliselt hiljem väljanägemise poolest tegelikkusele. Ehkki ruumipaigutuse saab olemasolevat kasutades üsna mugavalt paika seada ja sel viisil projektist ka 3D-ülevaate.
Vaata siit: planner5d.com
VISUALISEERIJAD
Sadolin Visualizer
Rakenduse saab oma telefoni või tahvlisse tõmmata ning selle abil ruumiseintele erinevaid värve proovida. 384 värvitooni seast endale meeldivamaid leides ja neist kombinatsioone luues saab kokku panna endale meeldiva ja oma ruumi sobiva värviskeemi. Mida suuremad ja puhtamad on pinnad, seda parema ettekujutuse saab.
Kuidas äpp töötab?
Rakendust saab kasutada reaalajas kaamerarežiimil, mis võimaldab näha kohe, kuidas muutus aset leiab. Teise võimalusena saab teha panoraamülesvõtte või foto ja seejärel proovida erinevaid värvikombinatsioone. Fotot või videot saab sõpradega jagada ja teistelt sel viisil nõu küsida.
www.visualizer.sadolin.ee – siit leiad värvirakenduse tutvustuse.
iArtView
Kuidas võiks sobida mu enda tehtud foto minu toa seinale? Mis suuruses peaks see olema, et ta hea välja näeks? Kus oleks sellele kõige parem asukoht? Mis värvi võiks seina värvida, et ostetud kunstiteos toas särama lööks? Loomulikult on selle jaoks olemas äpp. Sisestada tuleb foto või pilt kunstiteosest, määrata selle mõõdud ning seejärel saab katsetada selle sobivust kas oma seinale (tehes foto oma seinast) või pannes selle äpi disainseinale. Tasuta versiooni võimalused on seinavalikute suhtes piiratud, suurema huvi korral võiks kaaluda tasulist versiooni, kuid enda tarbeks kasutades piisab sellest täiesti.
INSPIRATSIOONIALLIKAD
Pantone Studio
Värvide valimine on üks lõbusamaid, samas ka keerukamaid osasid kodukujunduses, sest valikute paljususe tõttu on kerge end toonide virvarri kaotada. Pantone Studio äpp võtab aga värvikaardist ekstrakti, andes soovitusi omavahel sobivate toonide leidmiseks. See on märkamatult sõltuvust tekitav vahend värvide kombineerimiseks, värviharmooniate leidmiseks. Äpis on kerge inspiratsiooni leidmiseks juba eelnevalt kokku pandud populaarsemad värvilahendused, kuid mis palju põnevam – toonide kooskõla saab otsida nii enda tehtud fotodest kui ka Pinteresti kaustadest. Kui mõne pildi meeleolu sind lõpuni ära võlub, siis sedasama meeleolu saab ka oma kodus taasluua, kasutades Pantone Studio pakutud viit tooni seinte, pehmemööbli, tekstiilide, detailide värvide väljavalimisel.
Pantone puhul on tegemist üleilmselt tuntud värvidisainiettevõttega, ka äpp sobib kasutamiseks väga laiale kasutajaskonnale graafilisest disainerist kodukujundajani.
Houzz
Pinteresti teavad ilmselt kõik, kuid kui see on otsast otsani läbi töötatud, siis Houzz pakub midagi veel. Seal on interjööripildid, mida saab sortida, tooted, mida uurida, ja kaamera abil tooteid enda kodus vaadata. Lisaks on võimalus nende toodete pilte kasutades kiirelt oma skitsid luua. Ainus miinus on see, et tooted, mida pakutakse, pole mõeldud otse Eesti turule ning sobivad disainid tuleb siinsest kaubandusest ise üles otsida.
www.houzz.com – siit saad ilma rakendust alla laadimata ka veebribrauseri kaudu ideid koguda.
ABIKS MÕÕTMISEL
iPhone’i kasutajatele...
iOS viimane uuendus on toonud telefoni mõõtmisrakenduse nii pikkuste mõõtmiseks kui ka telefoni loodina kasutamiseks. Äpp tunneb kaamerat kasutades ära ristkülikukujulised objektid, määrab automaatselt servade pikkused ja arvutab ka objekti pindala.
Rakendus töötab võrdlemisi hästi – täppistööd sellega just ei tee, kuid kõik kiire ja olulise saab sellega kergesti korda ajada. Ainult et töötamiseks vajab see äpp head valgust, et objekti piirjooned oleksid selgelt nähtavad ning praegusel ajal ei pruugi seda siseruumis piisavalt jätkuda.
Camtoplan...
... ehk Cam To Plan on mõõtmisrakendus, millega mõõta oma telefoni abil vahemaid ja pindu ning selle abil ka planeeringuid koostada. Tasulise Pro versiooni võimaluste hulgas on oma andmeid PNG- või DXF-formaadis eksportida ja oma kaustu hallata.
Kuidas äpp töötab?
Mõõdulint on 3D-kujul ekraanil ja paistab nagu päris. Lihtsasti annab mõõta näiteks põrandaliistude või seinte pikkust, mööbliesemeid, vaipu jms. Rakendus arvutab ise pindala ja joonistab võetud mõõtude põhjal ruumi planeeringu. Eriti hea abimees sel juhul, kui ruum, mille mõõtusid on vaja, pole standardse kujuga. Viieeurone kulutus äpi tasulisele versioonile võib üles kaaluda ajakulu, mis läheks ruumi täpsete mõõtude saamiseks tavamõõdulindiga. Samas tuleb silmas pidada, et tegu pole siiski imevahendiga, rakendus võib ka eksida.
Lood
Väga lihtne tööriist, millel on laias laastus vaid kaks ülesannet, loodida tasapinda või mõnd vertikaalil asuvat serva. Äpipoes on mitu valikut, näiteks Level Tool – Bubble & Spirit on kena tagasihoidliku visuaaliga ning töötab laitmatult.
Kuidas äpp töötab?
Aseta telefon pinnale või serva vastu, mida soovid loodida, ning näed kohe ekraanilt, kus asub loodimull.
FOTOTÖÖTLUSEKS
Adobe Photoshop Express
Ega siis kodukujundus ei tähenda vaid värvivalikuid ja lõputut mõõdistamist. Vahel on vaja vahelduseks pildistada ja tehtud pilte töödelda. Telefonide enda fotoäppides on enamasti olemas põhitööriistad, millega fotosid parajaks lõigata ja neile ka mõni filter peale panna, kuid Photoshop pakub arvutis olevale programmile lisaks ka telefonis ja tahvlis töötavat päris Photoshoppi meenutavat äppi. Tasulisena on võimalik kasutada rakenduse arvutiprogrammiga seotud osa, mis on mõeldud pigem profikasutuseks. Tasuta versioon katab kõik tavakasutaja vajadused ja enamgi veel.
Kuidas see töötab?
Menüüs on kõik tavaprogrammis olevad võimalused, millega töödelda foto hele-tumedust, varje, toone, lõigata, keerata, filterdada, raamida jne. Äpp sobib kenasti kasutamiseks ka siis, kui puudub varasem kokkupuude fototöötlusega. Valmis foto saab endale salvestada ja alla laadida.
Adobe Photoshop Lightroom CC
Photoshop Expressi lakoonilisem versioon, mis teeb siiski tasuta fototöötluses head tööd. Expressiga võrreldes on teistsugune rakenduse ülesehitus. Kumb on kasutajale mugavam, tuleb endal järele proovida, sest ka Lightroom pakub mugavat, ehkki lihtsakoelisemat fototöötlusprogrammi, mis sobib hästi kasutamiseks nii telefonis kui ka tahvlis. Kui foto juures on soov parandada perspektiivi või midagi eemaldada, tasub valida Express või siis maksta premium-juurdepääsu eest.
JA IKKA IKEA
IKEA muudkui võrgutab. Ostude üle rõõmustajate kõrval leidub muidugi endiselt ka neid, kes vabandavad sealt soetatud esemeid – kuid pole vaja. IKEA kontseptsioon on aastakümnete jooksul niivõrd küpsenud, et mõeldud on kõigele, eriti isetegutsejatele.
IKEA Kitchen Planner
Kui sul on köök ja tahtmine see köök sisustada, siis IKEA Kitchen Planner on endiselt isetegija jaoks üks lihtsamaid ja järeleproovitumaid vahendeid.
Kuidas see töötab?
Alustuseks tuleb valida rakenduses oma köögi üldkuju ning paika sättida seinte pikkused ja uste-akende asukohad. Seejärel saab ruumi järjest täitma hakata, valides oma ruumi nii suuruselt kui ka stiililt sobivad kapid, seadmed ning nende juurde väiksemad lisad ja detailid. Ruumi saab vaadelda nii tasapinnalisena kui ka parema ruumilise ettekujutuse saamiseks 3D-s.
Boonuseks genereerib süsteem kasutatud esemete nimekirja, mille saab ostlemise lihtsustamiseks poodi kaasa võtta.
Kitsaskoht – meile lähima Läti poe lehel see tööriist kahjuks veel ei tööta, nii et esialgu tuleb oma kööki läbi mõne teise riigi kujundada.
Room Planner: IKEA Home Design
Rohkem niisama katsetamiseks kui tõsiseks planeerimiseks, kuid tegu on meeldiva visuaaliga ning suhteliselt lihtsasti käsitsetava rakendusega. Äpis sisalduvad vaid IKEA tooted, aga kuna tootevalik on selles poes lai, siis ei tohiks jänni jääda ka need, kelle huvi pole pärast telefonis „mängimist“ just sellesse poodi sõita.
Kuidas see töötab?
Esiteks tuleb luua endale ruum. Erinevad põhiplaanid on rakenduses juba olemas, vaja on valida vaid mõõdud ning uste-akende asukohad. Edasi saab 3D-s sisse tuua mööbliesemed ning vahetada seinte, põrandate ja mööbli materjale, värve ja mustreid. Selle rakenduse suurimaks plussiks ongi ehk pigem võimalus katsetada, kas sinu ruumi sobib hallikas parkett, naturaalne hele laudpõrand, värvitud seinad või tapeet. Kui tühjalt lehelt alustada ei soovi, siis äpp pakub ka hulgaliselt juba valmis kujundatud ruume, mida võib omatahtsi hakata ümber kujundama.
Kuigi tegemist on pigem mänguasjaga, mitte tõsise projeteerimistööriistaga, saab tänu selgele visuaalile ruumist päris hea ettekujutuse ning ideed, millega pärismaailmas edasi liikuda.
LÕPETUSEKS
Kuigi see kõik on äärmiselt tore ja tõsise soovi korral ka kindlasti suureks abiks, siis kõige lihtsam on ikkagi helistada sisearhitektile, rääkida oma soovidest ning koos plaanid paika panna :)
Comments