top of page

ELU NAGU FILMIS


Tutikatel majadel ja korteritel on oma eelised, aga heas disainis ei saa olla võistluskategooriat, mis uut ja uuendatud vana võrdleb. Kanadas Montrealis asuv väga modernne, sujuvalt minimalistlik ning mõjusalt õrnade ajalooliste detailidega kodu oli ennevanasti hoopis väike toidupood, mille teisel korrusel asus kaks väiksemat korterit. Uue elu puhus sellele sisse Atelier Barda arhitektuuribüroo.

Hoone fassaad on poele iseloomuliku keskse ukse ning kahe suure vaateaknaga. Arhitektide esimene ja suurim küsimus projekti kallal tööle asudes oligi, kuidas siduda privaatsed eluruumid sellise avaliku sissevaatega, kuna omanike soov oli esimene ehk poekorrus täielikult ümber planeerida eluruumideks.

Lahendus leiti olemasolevat ära kasutades. Aknaid ei kaetud kinni, vaid jäeti vastupidi avatuks. Möödujad saavad vabalt sisse vaadata ning elanikud on sellest igal hetkel teadlikud. Kuid akna taga ei asu elutuba, vaid üleminekuruum, kust elanikud vahel vaid läbi kõnnivad.

Uus ruumilahendus mängib kahe mõttega – mäng nähtava ja nähtamatu vahel ning filmilik kadreering. Õhtuti, kui tuled põlevad, meenutab vaade Edward Hopperi maali „Nighthawks“, andes aimduse ühest filmikaadrist.

Privaatne elu jääb privaatseks sisse toodud ruumijagaja abil. Selles asuvad garderoob, vannituba ja raamaturiiul. Elutuba, söögituba ja köök on seega möödujate pilkude eest varjatud. Riiuli ette tõmmatavad kardinad lisavad teatraalset iseloomu, mis kinnistab samuti kodu filmilikku atmosfääri.

Valitud värvigamma on valge, kuid summutatud vihjetega – siin leidub lisaks nii roosat, sinist, rohekat, halli, puitu, tekstuuri, geomeetriat.

Projekt: Atelier Barda www.atelierbarda.com

Asukoht: Montreal, Kanada

Valmis: aprillis 2017

Pindala: 230 m2

Fotod: Maxime Desbiens/v2com

Komentar


bottom of page