top of page

VÄIKESE LAPSE TOAST SAAB SUURE LAPSE TUBA

Kodu & Aed avaldas oma augustinumbris artikli lastetubadest. Oli rõõm sellesse oma panus anda!

1. september on seitsmeaastasele senise elu tähtsamaid päevi: uus koolivorm, tutikas koolikott, pinal maailma kõige värvilisemate pliiatsitega. Ning uus tuba!

Õigemini, tuba on küll seesama, aga välja näeb ta hoopis teistsugune: siin on nüüd kirjutuslaud, lugemislamp, seinakell, riiul, mille võtavad tasapisi üle raamatud, täissuuruses voodi. Aga muidugi ka koht kõigile nendele mänguasjadele, mis kooli minnes kuhugi ära ei kao, vaid ikka ja jälle pärast koolipäeva välja võetakse.

Ruumiplaneering

Selleks et muuta lasteaialapse tuba koolilapse toaks, ei ole suure tõenäosusega tarvis täiesti ümber kujundada olemasolevat ruumiplaneeringut. Oluline on see, et voodi asuks lapse jaoks turvalises ja mugavas kohas. Mitte otse ukse all, vaid toa võimaluste järgi kasvõi natuke esimese pilgu eest varjatuna. Sama oluline on kirjutuslaua paigutus – parim koht sellele on akna all. Esiteks loomuliku valguse pärast, teiseks on hea, kui pilku tõstes saab lasta silmadel puhata ja õues ringi vaadata. Ülejäänud mööbel tuleb paigutada vastavalt ruumi võimalustele ning voodi ja kirjutuslaua asetusele.

Muurame kirjutuslaua plaadi esiserv on faasitud peeneks. Pirkko Stenrose disain.

Tähtis töö kirjutuslaua taga

Parim kirjutuslaud on suure pinnaga, et õpikud ja vihikud mahuksid laual korraga lahti olema. Ruumi peaks jätkuma ka maalimiseks, õmblemiseks, kleepimiseks. Kirjutuslaua küljes või kõrval peaks olema sahtlid ja riiulid erinevate kirjutusvahendite ning kooliraamatute ja vihikute jaoks. Reguleeritav tool on hea, kuid mõnel juhul võib olla parem valik kindlalt kohal seisev nelja jalaga traditsiooniline tool, mis ei nihku poole õppimise pealt lauast eemale.

Reguleeritava tooli asemel võiks poes proovida istuda ka tavalisele toolile,

need on üllatavalt mugavad, eriti kuna need ei hakka õppimise ajal laua tagant eemale sõitma.

Normann Copenhageni Ace tool on parajalt pehme ja värviline.

Hea une voodi

Voodi puhul on olulised kaks asja: et ta mahuks tuppa ära ning et madrats oleks mugav. Kui toas on piisavalt ruumi, ei pea valima standardmõõdus üheinimesevoodit. Võib-olla puudub kodus külalistetuba ning sel juhul on hea mõelda ette, kuhu paigutada ööseks näiteks kaugemalt külla sõitnud vanavanem. Miks mitte valida sel juhul üheinimesevoodi, mille saab lahti tõmmata. Kunstitööde ja muude projektide jaoks tuleb kindlasti kasuks panipaigaga voodi. Enne ostmist tuleb aga üle vaadata, et voodialused sahtlid ikka lahti saaksid käia. Osa kastiga voodeid on sellised, millel saab madratsi otsast üles tõsta, sel juhul ei jää panipaika pääsemiseks ükski kapp ette.

Kaks ühes – voodi ja kirjutuslaud koos

Suure ruumikitsikuse korral on lahenduseks kõrge voodi, mille alla mahub ära kirjutuslaud. Ka lastele endile see lahendus vähemalt esimestes klassides väga meeldib, kuid enne otsustamist tasub mõelda natuke kaugemale. See mööbliese ei saa olla akna ees, seega tuleb pilku tõstes vaadata seina. Sõpru külla kutsudes tuleb istuda põrandal või ronida üles voodisse, kus samuti ei pruugi olla lae all piisavalt ruumi, et mugavalt koos istuda. Kõik edaspidised voodilinavahetused tuleb teha redelil. Kui see ei tundu ahvatlev väljavaade järgmise kaheteistkümne aasta perspektiivis, siis tasub väikese toa korral leida pigem muid võimalusi. Näiteks paigutada riidekapp, riiul või kummut toast välja, et lapsele jääks siiski oma mugav ruum, kus vahel sõpradega aega veeta või õhtul enne magamaminekut ema-isaga voodis juttu puhuda.

Kapid ja riiulid kooli- ja mänguasjadele

Kooli minev laps on laps edasi. Tema jaoks on väga tähtis, et teda senimaani saatnud mänguasjad turvaksid teda ka uute koolimõtete kõrval. Kui toas on riiul ja kummut juba olemas, siis see sobib kenasti ka koolilapsele. Hea oleks koos lapsega mänguasjad üle vaadata ning tasapisi hakata riiuleid ja sahtleid vabastama ka raamatute, vihikute, värvide ja paberite jaoks. Kui osta tuleb uu

s riiul, siis ikka selle mõttega, et seda saaks kasutada ka keskkoolieas. Kaksteist aastat möödub tegelikult väga kiiresti.

Öökapina võib kasutada väikest värvilist pinki või lauda, näiteks see erkkollane Radise oma,

mida annab kasutada ka limonaadilauana, kui sõbrad külla tulevad.

Tugitool lastetoas pole ruumiraiskamine, vaid pehme mõnus kerratõmbamiskoht

lapsele endale, sõbrale, lapsevanemale. BoConcepti Adelaide tugitool

on just selline maheroosa, kuhu korraks „ära minna“.

Detailid loovad terviku

Ehkki suured asjad – laud, voodi, riiulid – on väga olulised, siis toast teevad oma toa hoopis need väikesed. Laualamp, pildid ja plakatid seintel, mõnus voodipesu, kardinad või ruloo, seinakell, mis võiks olla laua taga istudes nähtav. Las need valikud teeb laps ise, vajadusel vanema abi ja suunamisega. Kui tuba muidu on tagasihoidlikes toonides, siis nendest värvidest peaks piisama, et luua lapse oma ruum, kus tal on mugav ja hea. Lisaks, neid väiksemaid asju on kerge tulevikus välja vahetada, kui maitse või vajadused peaksid muutuma.

Kui tuba on muidu neutraaltoonides, ei tasu värve karta – mereroheline laualamp,

erkkollane tugitool, roheline peegliraam, kirju vaip – see lisab iseloomu ja turvatunnet.

Comments


bottom of page