top of page

KÕRGED LAED TULEVAD TAGASI

Kõrged laed olid Eesti-aegsetes ehitistes normaalsus, mis vahepeal aastakümneteks unustati. Järjest enam kohtame ka uuemates ehitistes taas õhku pea kohal.

Rääkisime sisearhitekt Ivi-Els Schneideriga kõrgetest lagedest ning selliste väärikate kodude kujundamisest. „Normaalne mõõt algab 2,60 meetrist. Vene ajal läks eluruumi kõrgus 2,50 meetri peale, mis tihti läks ehituse käigus veel madalamaks. Mõnes kohas on lae kõrgus 2,45. See on hirmvähe,“ ütles Schneider, et inimene vajab elamiseks õhku ja avarust.

Tänapäeval peaks tähele panema, et üks mõõt on ehituslik kõrgus, teine aga see, mis lõpuks jääb. Näiteks tehakse üldjuhul ka korralikud ventilatsiooniprojektid, millega kaotatakse lae kõrgusest umbes 30 cm. Seega, kui on soov 2,60 või 2,70 meetri kõrgust lage saada, peaks ehituslik kõrgus olema lausa kolm meetrit.

Praegusel ajal kohtab kõrgeid lagesid pigem vanemates majades, kuid see ei tähenda, et kujundus ise peaks kuidagi vanamoodne olema.

„Vanasse majja sobib alati modernne siselahendus,“ julgustab sisearhitekt Ivi-Els Schneider, samas kui moodsasse minimalistlikku elamusse ei soovita ta valida ainult talumööblit või sädelevat antiiki. „Kuid mõne efektse ajaloolise eseme võib aktsendiks küll lisada.“ Värvi- või stiilivalikust olulisemgi on aga vana korteri ruumilahendus. Tavaliselt on need tänapäeva mõistes täiesti ebasobivate ruumiprogrammidega, osas korterites puuduvad pesuruumid või korralik elektrisüsteem, tõenäoliselt esineb ka konstruktsioonivigu, näiteks on põrandas talad läbi, nii et mõtte võiks kapitaalseks remondiks valmis seada.

Siseuksed

Kõrgete ruumide puhul võiks lasta siseuksed teha eritööna. Kolme meetri kõrguse lae kõrval võib 2,10meetrine standardmõõdus uks lihtsalt naljakas paista.

Trepp

Mida kõrgem on korruste vahe, seda rohkem on trepi jaoks ruumi vaja. Mida madalam ruum, seda vähem astmeid. Seda peab juba projekteerides vaatama, kuhu trepp satub, kas ta on eraldi trepikojas või asub elutoas.

Ruumiplaneering

Vanades majades on tavaliselt ruumiproportsioonid teistsugused, kui tänapäeval ollakse harjunud. Seinte liigutamine on aga konstruktiivne probleem, mida uisapäisa lahendada ei saa. Kõige targem on selliseid küsimusi, kas ja kuidas vaheseinu muuta saab, enne inseneriga arutada.

Avatud köök

Väikest kööki elutuppa avades peaks jälgima, missugused vaated tekivad, et ei tekiks olukorda, kus diivanilt otse kraanikaussi peab vaatama. Lisaks tuleks investeerida korralikku ventilatsiooni.

Valgustus

Valgustusega saab ruumi väga palju mõjutada. Kui on soov madalast ruumist jätta visuaalselt kõrgemat muljet, siis tuleb valgustus suunata lakke. Kõrge ruumi puhul tuuakse vastupidi valgus suurte lühtritega allapoole. Võimalik on kasutada karniisivalgustust ja seda vastavalt soovitud kujundusele kas üles, alla või horisontaalselt toa sisemusse suunata.

Akustika

Akustika võib olla probleem ka madalates ruumides. Tänapäevaste kivipõrandate, kõrgläikega mööbli ja värvitud seinte puhul akustiliselt peab muu materjalivalik üsna täpselt paigas olema. Appi tulevad kas spetsiaalsed akustilised materjalid, mis on hinnalt kallimad, või tekstiilid – vaibad, kardinad, pehme mööbel.

bottom of page