10 SISUSTUSTRENDI SAN FRANCISCOST
Valgust ja avarust armastatakse igal pool, kuid see, kuidas see saavutatakse ning missugune on lõplik üldmulje, erineb siin- ja sealpool Atlandi ookeani märkimisväärselt. Nn Ameerika stiili julgus, luksus ja rikkalik olemus mõjub meil levinud Skandinaavia stiilile värskendava vastulausena.
San Francisco disainikeskus on üks neist kohtadest, kuhu võid end kodusisustuse, viimistluse ja detailide ning muidugi inspiratsiooni otsinguil kasvõi unustada.
Potrero Hilli linnajaos asuvad disainikeskuse kaks suurt hoonet, mille mitmed korrused on täis sisustuspoode ja näidistesaale – alustades valgustitest ja tekstiilidest ning lõpetades mööbli, vannitoakeraamika ja muude viimistlusvahenditega. Kui jaks otsas ja Starbucksist kiire turgutus kaasa haaratud, siis disainikeskusest mööda Townsend Streeti edasi sadamate poole jalutades jääb tee peale veel mitmeid sisustuspoode, neist põnevaim ehk HD Buttercup, mida soovitan San Franciscosse või Los Angelesse sattudes võimalusel külastada igal suuremal sisekujundushuvilisel – see mõjub nagu kommi asemel.
Tumedusmagusus
Tume seinavärv rõhutab ja toob esile. Tumedat ei kardeta, seda valitakse julgelt ja tihti, sealjuures toonid varieeruvad tumedast keskmise tumedusastmeni, on nii intensiivsemaid kui ka tagasihoidlikumaid taustavalikuid. Toonid jäävad aga igal pool rahulikuks, olles pigem hallika-sinaka-lillaka piirimail.
Padjad igal pool
Nn Ameerika stiil armastab pehmust. Kui on diivan, siis sinna saab sõna otseses mõttes sisse vajuda ja argipäeva maanduseks padjakuhila alla sukelduda või padjad kahele poole laiali loopida.
Materjalide kooskõla
Vana tõde, et sisustamisel on hea kasutada erinevaid materjale, paistab siin olevat leidnud oma teise taseme. Tumeda jõulise metalli kõrval iluleb soe puit, millele sekundeerib pehme tekstiilikasutus nii mööblil kui ka vaipadel.
Vase kuldne läige
Mitte vähe, mitte palju, kuid täpselt parasjagu, nii et jääks mulje rikkalikust ja luksuslikust ruumikujundusest. Kuldset sära lisab kas valgusti, peegli- või pildiraam, küünla- või lauajalg.
Pilgupüüdjad
Olgu ruum suur või väike, aksessuaare ja detaile on selles alati pigem rohkem kui vähem. Tänu sellele ei tundu ükski ruum kunagi tühi. Kui palju neid täpselt lisada, on kindlasti maitse asi, kuid aksessuaarijulgust võib alustuseks harjutada ka taimede lisamisega.
Mustrimaania
Mustril on ruumis oma roll, vastavalt sellele, missugune on ruumikujunduse eesmärk. Juba vaid ühe mustri lisamine ruumi täidab seda ning aitab luua hubasust ja mugavust. Kui kasutada mitut mustrit korraga, siis on hea varieerida mustrite ja pindade suurust ning tugevust. Väike geomeetriline muster suurel pinnal koos suurema mustriga väikesel pinnal täiendavad üksteist ning aitavad luua õdusat õhustikku.
Abstraktsed jooned
Seinad kuuluvad kunstile ning vähe on ruume, mis on päris tühjaks jäetud. Kui aga tegu diivani kohal või esikuseinal oleva teosega, siis üheksal juhul kümnest on tegu ühe või teise abstraktse kunsti suunaga.
Tapeedi asemel
Värvitud sein on alati moes, tapeet on klassika. Lisame siia aga paljastatud või värvitud tellised ning puitraamistusega kaetud tekstuurse seina.
Naturaalne materjal
Kes ütles, et Ameerikas on kõik tehislik. Vastupidi, puit on rõhutatult naturaalne. Metalli jahedus paistab samuti kaugele. Kui see on klaas, peegel või kristall, siis on see nii astmel kümme.
Omapärane minimalism
Jah, ka siit leiab minimalismi, kuid eales ei saaks öelda, et see on lihtne. Kui see on Ameerika minimalism, siis selles leidub nii materjali- kui ka joone- ja kurvinüansse ning hapra moega, kuid sellest hoolimata väga selgeid valguspeegeldusi.
***
San Franciscos käisin selle aasta aprillis ning inspiratsiooniks kogutud nopped panin kirja septembrikuu Kodu ja Aia ajakirja jaoks.
Comentários